Men's Outdoor Track and Field 2015-16

Submitted by gallagm7 on Mon, 08/29/2016 - 5:24pm

The Vikings placed 2nd at the GNAC Championships ending a string of four consecutive conference titles…also tied for 47th in the NCAA II Championships with 4 points…Alex Donigian repeated as the GNAC 100m and 200m champion at the conference championships, becoming the second athlete in GNAC history to sweep the sprint events in back-to-back years, joining UAA's Michael Madrid in 2007-08…ended his career with nine individual GNAC titles (4 outdoor, 5 indoor)…holds school and GNAC records in the 100m (set in 2015) and the 200m (20.93 set at Bryan Clay Invite)…named WWU’s Male Athlete of the Year for the second year in a row…Travis Milbrandt repeated as the champion in the 110m Hurdles and ended his career claiming four individual GNAC titles (2 outdoor, 2 indoor)…bettered his own WWU and GNAC record in the 110m Hurdles in 14.19 at the CWU Invitational on April 23…John Haskin placed 5th at the NCAA Championships to earn first-team USTFCCCA All-America honors…Matt Lutz broke the school record in the 3,000m Steeplechase April 14 at the Mt. Sac Relays…clocked a time of 8:59.97 to break the 27-year-old school record of 9:10.67 set by Kirby White in 1989, one of the longest standing marks in the WWU record books…7 student athletes had a cumulative GPA above 3.2 to earn GNAC Academic All-Star honors…Alex Barry was named the GNAC Freshman of the Year by placing 14th at the NCAA Championships…Andrew Wise was named CoSIDA District 8 Track & Field / Cross Country Academic All-District with a 3.39 GPA as a journalism major…Wise also recorded the second-best time in the 3,000m steeplechase in school history (9:05.64)…Mark Seely won the GNAC title in the triple jump with a leap of 14.65m/48-0.75 for the second-longest jump in WWU history…J.T. Konrad cleared 5.00m/16-4.75 at the Ralph Vernacchia meet in Bellingham, becoming the second vaulter in program history to clear 16 feet in outdoor competition.

School Records:
Alex Donigian (200m: 20.93)
Travis Milbrandt (110m Hurdles: 14.19)
Matt Lutz (3,000m Steeplechase: 8:59.67)

GNAC Male Freshman Track Athlete of the Year:
Alex Barry

GNAC All-Stars (top 3 finish):
Alex Donigian (1st, 100m & 200m)
Travis Milbrandt (1st, 110m Hurdles)
Mark Seely (1st, Triple Jump)
John Haskin (2nd, Javelin)
Kevin Yates (2nd, Long Jump)
Andrew Wise (2nd, 3,000m Steeplechase)
Jade Wilson (3rd, 400m Hurdles)
Ryan McArthur (3rd, 400m)
Matt Lutz (3rd, 3,000m Steeplechase)

GNAC Athlete of the Week:
Matt Lutz (Feb. 29-March 6)
Alex Donigian (March 28-April 3)
Alex Donigian (April 11-17)
Travis Milbrandt (April 18-24)

USTFCCA All-West Region:
Alex Donigian, 100m & 200m
John Haskin, Javelin
J.T. Konrad, Pole Vault
Matt Lutz, 3,000m Steeplechase
Travis Milbrandt, 110m Hurdles
Brandon Pless, Shot Put

USTFCCA All-American:
John Haskin, Javelin (1st team)
Alex Donigian, 100m & 200m (2nd team)
Travis Milbrandt, 110m Hurdles (2nd team)

GNAC Academic All-Stars:
Dylan Brown (Environmental Science, Sr., 3.51, Auburn, WA)***
Jacob Hino (Molecular Biology, Sr., 3.51, Yakima, WA)**
Gordie Kordas (Chemistry, Jr., 3.76, Blaine, WA)**
Matt Lutz (Geophysics, Sr., 3.27, Bremerton, WA)**
Ryan Peterson (Economics/Environmental Studies, 3.70, Seattle, WA)***
Mark Seely (Plastics & Composite Engineering, 3.60, Spokane, WA)**
Andrew Wise (Journalism, 3.39, Denver, CO)**

CoSIDA Academic All-District 8:
Andrew Wise (Jr., Journalism)